TE Connectivity Raychem Circuit Protection LVRL075S
LVRL075S picture photo
Mfg. Part Number
LVRL075S
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 120V 0.75A
Datasheet Download
LVRL075S.pdf
Availability of LVRL075S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LVRL075S Order Process
Ship out your order
Specifications of LVRL075S
Internal Part NumberEIS-LVRL075S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Featured ProductPolySwitch LVR Devices
PCN Obsolescence/ EOLLVRLyyyS-(1) 28/Jan/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch LVR
PackagingBulk
Voltage - Max120V
Current - Max7.5A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.250 ~ 0.400 Ohm
Time to Trip14s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVRL075S
Related LinksLVRL, LVRL075S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
LVRL075S Details Description
Related parts for LVRL075S
IC OCT ECL-TTL XLATR 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 9POS datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf