OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LW P473-Q2S1-3K8L-1
LW P473-Q2S1-3K8L-1 picture photo
Mfg. Part Number
LW P473-Q2S1-3K8L-1
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD REV
Datasheet Download
LW P473-Q2S1-3K8L-1.pdf
Availability of LW P473-Q2S1-3K8L-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LW P473-Q2S1-3K8L-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LW P473-Q2S1-3K8L-1
Internal Part NumberEIS-LW P473-Q2S1-3K8L-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesPointLED
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating157mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant6200K
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension3.40mm L x 1.90mm W
Height (Max)0.88mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW P473-Q2S1-3K8L-1
Related LinksLW P473-Q, LW P473-Q2S1-3K8L-1 Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LW P473-Q2S1-3K8L-1 Details Description
Related parts for LW P473-Q2S1-3K8L-1
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 520MA 861.6 MOHM datasheet.pdf