GE Critical Power LW010A984
LW010A984 picture photo
Mfg. Part Number
LW010A984
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 10W OUT
Datasheet Download
LW010A984.pdf
Availability of LW010A984
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LW010A984 Order Process
Ship out your order
Specifications of LW010A984
Internal Part NumberEIS-LW010A984
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package128
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLW010
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW010A984
Related LinksLW01, LW010A984 Datasheet, GE Critical Power Distributor
LW010A984 Details Description
Related parts for LW010A984
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PNEUM VALVE END BASE PR 1/8 BSP datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HAN 3A HOOD TOP M25 LOW CO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL OUTLET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT RECP datasheet.pdf
6800UF 16V 18X38MM 105C 10000H datasheet.pdf