Bel Fuse Inc. LWN1240-6EM1G
LWN1240-6EM1G picture photo
Mfg. Part Number
LWN1240-6EM1G
Manufacturer
Product Category
Battery Chargers
Brief Description
DIN RAIL FLOAT CHARGER 250W 24V
Datasheet Download
LWN1240-6EM1G.pdf
Availability of LWN1240-6EM1G
QUANTITY
LWN1240-6EM1G Order Process
Ship out your order
Specifications of LWN1240-6EM1G
Internal Part NumberEIS-LWN1240-6EM1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Battery Products
FamilyBattery Chargers
SeriesMelcher W
TypeLead Acid
Battery Cell Size24V
Number of Cells1
Voltage - Nominal27.3V
Charge Current - Max8.4A
Charge Time-
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Power - Max230W
Size / Dimension4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm)
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleTerminal Block
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
ApprovalscCSAus, CE, cULus, NEMKO
FeaturesLED Indicator
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LWN1240-6EM1G
Related LinksLWN124, LWN1240-6EM1G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LWN1240-6EM1G Details Description
Related parts for LWN1240-6EM1G
IC ENCODER RGB-NTSC/PAL 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IGBT 300V 70A 160W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf