Bel Fuse Inc. LWN1240-6EM1K2
LWN1240-6EM1K2 picture photo
Mfg. Part Number
LWN1240-6EM1K2
Manufacturer
Product Category
Battery Chargers
Brief Description
DIN RAIL FLOAT CHARGER 250W 24V
Datasheet Download
LWN1240-6EM1K2.pdf
Availability of LWN1240-6EM1K2
QUANTITY
LWN1240-6EM1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LWN1240-6EM1K2
Internal Part NumberEIS-LWN1240-6EM1K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Battery Products
FamilyBattery Chargers
SeriesMelcher W
TypeLead Acid
Battery Cell Size24V
Number of Cells1
Voltage - Nominal27.3V
Charge Current - Max8.4A
Charge Time-
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Power - Max230W
Size / Dimension4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm)
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleTerminal Block
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
ApprovalscCSAus, CE, cULus, NEMKO
FeaturesLED Indicator
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LWN1240-6EM1K2
Related LinksLWN1240, LWN1240-6EM1K2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LWN1240-6EM1K2 Details Description
Related parts for LWN1240-6EM1K2
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM FP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf