Microsemi Analog Mixed Signal LX2206ILD-TR
LX2206ILD-TR picture photo
Mfg. Part Number
LX2206ILD-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC CHARGER BATT DUAL LI-ON 10MLP
Datasheet Download
LX2206ILD-TR.pdf
Availability of LX2206ILD-TR
QUANTITY
LX2206ILD-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LX2206ILD-TR
Internal Part NumberEIS-LX2206ILD-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4.35 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-MLPD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX2206ILD-TR
Related LinksLX2206, LX2206ILD-TR Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX2206ILD-TR Details Description
Related parts for LX2206ILD-TR
SIDACTOR 2CHP 25/50V 150A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 324TFBGA datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf