Excelsys Technologies Ltd LXC50-1050S
LXC50-1050S picture photo
Mfg. Part Number
LXC50-1050S
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 24-48V 1.05A
Datasheet Download
LXC50-1050S.pdf
Availability of LXC50-1050S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXC50-1050S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC50-1050S
Internal Part NumberEIS-LXC50-1050S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC50
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output24 ~ 48 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 60°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.38" L x 1.67" W x 1.36" H (162.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC50-1050S
Related LinksLXC50, LXC50-1050S Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC50-1050S Details Description
Related parts for LXC50-1050S
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 16POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 17.2K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.310" UNIV datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf