Excelsys Technologies Ltd LXV100-024SW
LXV100-024SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV100-024SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 4.05A
Datasheet Download
LXV100-024SW.pdf
Availability of LXV100-024SW
QUANTITY
LXV100-024SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV100-024SW
Internal Part NumberEIS-LXV100-024SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Power Supplies
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXV100
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV100-024SW
Related LinksLXV100, LXV100-024SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV100-024SW Details Description
Related parts for LXV100-024SW
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS STR KEY-XY 15AU datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf