Excelsys Technologies Ltd LXV300-042SW
LXV300-042SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV300-042SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 7.14A
Datasheet Download
LXV300-042SW.pdf
Availability of LXV300-042SW
QUANTITY
LXV300-042SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV300-042SW
Internal Part NumberEIS-LXV300-042SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Power Supplies
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXV300
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output42V
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts)300W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV300-042SW
Related LinksLXV300, LXV300-042SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV300-042SW Details Description
Related parts for LXV300-042SW
CONN TERM BLOCK 3.81MM 3POS IDC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 10"L X 4"W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf