United Chemi-Con LXY50VB331M12X20LL
LXY50VB331M12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY50VB331M12X20LL
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXY50VB331M12X20LL.pdf
Availability of LXY50VB331M12X20LL
QUANTITY
LXY50VB331M12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY50VB331M12X20LL
Internal Part NumberEIS-LXY50VB331M12X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY50VB331M12X20LL
Related LinksLXY50VB33, LXY50VB331M12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY50VB331M12X20LL Details Description
Related parts for LXY50VB331M12X20LL
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RECPT 10POS VERT TIN datasheet.pdf
BD EMUL 78K0S UPD78910X/12X-15X datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf