United Chemi-Con LXZ10VB102M10X16LL
LXZ10VB102M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ10VB102M10X16LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
LXZ10VB102M10X16LL.pdf
Availability of LXZ10VB102M10X16LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXZ10VB102M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ10VB102M10X16LL
Internal Part NumberEIS-LXZ10VB102M10X16LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance68 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ10VB102M10X16LL
Related LinksLXZ10VB10, LXZ10VB102M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ10VB102M10X16LL Details Description
Related parts for LXZ10VB102M10X16LL
RES 8.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 1CH 8SOIC datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT DSUB PWR PIN 16AWG datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.5A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 166MHZ 165BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf