United Chemi-Con LXZ35VB182M18X20LL
LXZ35VB182M18X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB182M18X20LL
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB182M18X20LL.pdf
Availability of LXZ35VB182M18X20LL
QUANTITY
LXZ35VB182M18X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB182M18X20LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB182M18X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.49A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB182M18X20LL
Related LinksLXZ35VB18, LXZ35VB182M18X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB182M18X20LL Details Description
Related parts for LXZ35VB182M18X20LL
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf