Omron Automation & Safety LY2Z-AC110/120
LY2Z-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY2Z-AC110/120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
LY2Z-AC110/120.pdf
Availability of LY2Z-AC110/120
QUANTITY
LY2Z-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2Z-AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY2Z-AC110/120
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2Z-AC110/120
Related LinksLY2Z-AC, LY2Z-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2Z-AC110/120 Details Description
Related parts for LY2Z-AC110/120
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
POWERBLADE R/A REC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 4.4A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SEALED 8POS AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H datasheet.pdf