Omron Automation & Safety LY3-0-AC240
LY3-0-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
LY3-0-AC240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Datasheet Download
LY3-0-AC240.pdf
Availability of LY3-0-AC240
QUANTITY
LY3-0-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY3-0-AC240
Internal Part NumberEIS-LY3-0-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2 VA
Coil Resistance10.4 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY3-0-AC240
Related LinksLY3-0, LY3-0-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY3-0-AC240 Details Description
Related parts for LY3-0-AC240
IC DUAL RS-232 DRVR/REC 18-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TPUTTY 506 180CC CARTRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf