Copal Electronics M-22E10-050 1K
M-22E10-050 1K picture photo
Mfg. Part Number
M-22E10-050 1K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
M-22E10-050 1K.pdf
Availability of M-22E10-050 1K
QUANTITY
M-22E10-050 1K Order Process
Ship out your order
Specifications of M-22E10-050 1K
Internal Part NumberEIS-M-22E10-050 1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesM-22
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.906" (23.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M-22E10-050 1K
Related LinksM-22E10, M-22E10-050 1K Datasheet, Copal Electronics Distributor
M-22E10-050 1K Details Description
Related parts for M-22E10-050 1K
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLR LI-ION 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 400VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf