Copal Electronics M-22E10-050 5K
M-22E10-050 5K picture photo
Mfg. Part Number
M-22E10-050 5K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
M-22E10-050 5K.pdf
Availability of M-22E10-050 5K
QUANTITY
M-22E10-050 5K Order Process
Ship out your order
Specifications of M-22E10-050 5K
Internal Part NumberEIS-M-22E10-050 5K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesM-22
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.906" (23.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M-22E10-050 5K
Related LinksM-22E10, M-22E10-050 5K Datasheet, Copal Electronics Distributor
M-22E10-050 5K Details Description
Related parts for M-22E10-050 5K
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 54POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
1000VDC HLDR STUD TERMINAL 200A datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED MODULE 10W 3000K CCT datasheet.pdf