Omron Automation & Safety M165-AR-12
M165-AR-12 picture photo
Mfg. Part Number
M165-AR-12
Brief Description
PILOT LIGHT 12V INCAND SQR RED
Datasheet Download
M165-AR-12.pdf
Availability of M165-AR-12
QUANTITY
M165-AR-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AR-12
Internal Part NumberEIS-M165-AR-12
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AR-12
Related LinksM165-, M165-AR-12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AR-12 Details Description
Related parts for M165-AR-12
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.5MM datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
LJT 22C 22#22M SKT RECP datasheet.pdf
33UF 450V 18X25 datasheet.pdf