Omron Automation & Safety M165-JR-12
M165-JR-12 picture photo
Mfg. Part Number
M165-JR-12
Brief Description
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT RED
Datasheet Download
M165-JR-12.pdf
Availability of M165-JR-12
QUANTITY
M165-JR-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JR-12
Internal Part NumberEIS-M165-JR-12
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JR-12
Related LinksM165-, M165-JR-12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JR-12 Details Description
Related parts for M165-JR-12
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
UDOC 32MB EXT. TEMP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 16' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf