Omron Automation & Safety M165-TW-24D
M165-TW-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-TW-24D
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND WHITE
Datasheet Download
M165-TW-24D.pdf
Availability of M165-TW-24D
QUANTITY
M165-TW-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TW-24D
Internal Part NumberEIS-M165-TW-24D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TW-24D
Related LinksM165-, M165-TW-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TW-24D Details Description
Related parts for M165-TW-24D
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 9.9A 16 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSHK 9.53MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
4,7UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf