Hirose Electric Co Ltd HIF6A-26DA-1.27DS(71)
HIF6A-26DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6A-26DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 26POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6A-26DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6A-26DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6A-26DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6A-26DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6A-26DA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6A-26DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6A-26DA, HIF6A-26DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6A-26DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6A-26DA-1.27DS(71)
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP LOG 250MHZ 20DIP datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED SQ 1A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf