Harwin Inc. M20-7822042
M20-7822042 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7822042
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M20-7822042.pdf
Availability of M20-7822042
QUANTITY
M20-7822042 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7822042
Internal Part NumberEIS-M20-7822042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesM20
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7822042
Related LinksM20-7, M20-7822042 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7822042 Details Description
Related parts for M20-7822042
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 8SIP datasheet.pdf
SCR SURFACE MT 1000V 8A D-PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-166MHZ BN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf