Harwin Inc. M20-8760242
M20-8760242 picture photo
Mfg. Part Number
M20-8760242
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
02+02 DIL VERT SMT HDR
Datasheet Download
M20-8760242.pdf
Availability of M20-8760242
QUANTITY
M20-8760242 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-8760242
Internal Part NumberEIS-M20-8760242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-8760242
Related LinksM20-8, M20-8760242 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-8760242 Details Description
Related parts for M20-8760242
LAMP INCAND 3MM EURO BI-PIN 5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN 6MM END PLATE datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 150V 12A MT200 datasheet.pdf
RES 330 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf