NKK Switches M2012B2B3W01
M2012B2B3W01 picture photo
Mfg. Part Number
M2012B2B3W01
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2012B2B3W01.pdf
Availability of M2012B2B3W01
QUANTITY
M2012B2B3W01 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012B2B3W01
Internal Part NumberEIS-M2012B2B3W01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2012B2B3W01
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Bushing ThreadM12 x 1
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012B2B3W01
Related LinksM2012B, M2012B2B3W01 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012B2B3W01 Details Description
Related parts for M2012B2B3W01
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO220-4 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL 2ND 8TSSOP datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT LV 48-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 82MM datasheet.pdf