NKK Switches M2012TXG13-DA
M2012TXG13-DA picture photo
Mfg. Part Number
M2012TXG13-DA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2012TXG13-DA.pdf
Availability of M2012TXG13-DA
QUANTITY
M2012TXG13-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012TXG13-DA
Internal Part NumberEIS-M2012TXG13-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2012TXG13-DA
Category Switches
FamilyRocker Switches
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012TXG13-DA
Related LinksM2012T, M2012TXG13-DA Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012TXG13-DA Details Description
Related parts for M2012TXG13-DA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047S/H9991TR 8" datasheet.pdf
MOD PWR INLET MED FILTER 2A PNL datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MCX-MCX RA PLG RG-316 DB 48" datasheet.pdf