NKK Switches M2018ES1W03
M2018ES1W03 picture photo
Mfg. Part Number
M2018ES1W03
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2018ES1W03.pdf
Availability of M2018ES1W03
QUANTITY
M2018ES1W03 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2018ES1W03
Internal Part NumberEIS-M2018ES1W03
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2018ES1W03
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length11.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2018ES1W03
Related LinksM2018, M2018ES1W03 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2018ES1W03 Details Description
Related parts for M2018ES1W03
IC RCVR IF SUBSYSTEM 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL Q032MS-4,0C1-2 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
P/FLEX SMT H/R W/O PEGS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 80A TO-268 datasheet.pdf