NKK Switches M2022LL1W01
M2022LL1W01 picture photo
Mfg. Part Number
M2022LL1W01
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2022LL1W01.pdf
Availability of M2022LL1W01
QUANTITY
M2022LL1W01 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2022LL1W01
Internal Part NumberEIS-M2022LL1W01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2022LL1W01
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length16.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2022LL1W01
Related LinksM2022, M2022LL1W01 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2022LL1W01 Details Description
Related parts for M2022LL1W01
CONN EDGECARD 48POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 12A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 SMA MALE TNCF datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE 1M datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TANK LEVEL MONITOR M510 datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
A-INL-M50-N-S datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf