NKK Switches M2033S2A2G30
M2033S2A2G30 picture photo
Mfg. Part Number
M2033S2A2G30
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2033S2A2G30.pdf
Availability of M2033S2A2G30
QUANTITY
M2033S2A2G30 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2033S2A2G30
Internal Part NumberEIS-M2033S2A2G30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2033S2A2G30
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2033S2A2G30
Related LinksM2033S, M2033S2A2G30 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2033S2A2G30 Details Description
Related parts for M2033S2A2G30
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC RESET MPU LP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
THERMOSTAT 85.0DEG C SPST-NC 2A datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf