Amphenol Aerospace Operations MS27467E25F29SC
MS27467E25F29SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25F29SC
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E25F29SC.pdf
Availability of MS27467E25F29SC
QUANTITY
MS27467E25F29SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25F29SC
Internal Part NumberEIS-MS27467E25F29SC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25F29SC
Related LinksMS27467, MS27467E25F29SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25F29SC Details Description
Related parts for MS27467E25F29SC
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .56" 660NM SRED CC datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT ISO 1.5KV 32V 19A datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 12V datasheet.pdf