Omron Automation & Safety M22-FA-12A
M22-FA-12A picture photo
Mfg. Part Number
M22-FA-12A
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED ROUND BLUE
Datasheet Download
M22-FA-12A.pdf
Availability of M22-FA-12A
QUANTITY
M22-FA-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of M22-FA-12A
Internal Part NumberEIS-M22-FA-12A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM22
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.88" (22.35mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.70mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionIP65
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M22-FA-12A
Related LinksM22-F, M22-FA-12A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M22-FA-12A Details Description
Related parts for M22-FA-12A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf