Micron Technology M29W400DB55N6
M29W400DB55N6 picture photo
Mfg. Part Number
M29W400DB55N6
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP
Datasheet Download
M29W400DB55N6.pdf
Availability of M29W400DB55N6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M29W400DB55N6 Order Process
Ship out your order
Specifications of M29W400DB55N6
Internal Part NumberEIS-M29W400DB55N6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size4M (512K x 8, 256K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M29W400DB55N6
Related LinksM29W40, M29W400DB55N6 Datasheet, Micron Technology Distributor
M29W400DB55N6 Details Description
Related parts for M29W400DB55N6
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 75 OHM SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE SOP-6L5 datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf