Microsemi SoC M2GL050T-FG896I
M2GL050T-FG896I picture photo
Mfg. Part Number
M2GL050T-FG896I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 377 I/O 896FBGA
Datasheet Download
M2GL050T-FG896I.pdf
Availability of M2GL050T-FG896I
QUANTITY
M2GL050T-FG896I Order Process
Ship out your order
Specifications of M2GL050T-FG896I
Internal Part NumberEIS-M2GL050T-FG896I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO2
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells56340
Total RAM Bits1869824
Number of I/O377
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case896-BGA
Supplier Device Package896-FBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2GL050T-FG896I
Related LinksM2GL050, M2GL050T-FG896I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2GL050T-FG896I Details Description
Related parts for M2GL050T-FG896I
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1505TR10" datasheet.pdf
RES 523K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
KIT ESD POWER OVER ETHERNET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 487 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
VRT GEARBOX 5:1 64MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf