3M M2MXH-1006J
M2MXH-1006J picture photo
Mfg. Part Number
M2MXH-1006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MDM10H/MC10G/X
Datasheet Download
M2MXH-1006J.pdf
Availability of M2MXH-1006J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M2MXH-1006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M2MXH-1006J
Internal Part NumberEIS-M2MXH-1006J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Featured ProductRibbon Cable Assemblies
PCN Obsolescence/ EOL7800-0006PR Series 27/Apr/2015
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePCB to Cable
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2MXH-1006J
Related LinksM2MXH, M2MXH-1006J Datasheet, 3M Distributor
M2MXH-1006J Details Description
Related parts for M2MXH-1006J
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V JB 0201 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0404 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf