Microsemi SoC M2S050T-1FGG896
M2S050T-1FGG896 picture photo
Mfg. Part Number
M2S050T-1FGG896
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC FPGA SOC 50K LUTS 896FBGA
Datasheet Download
M2S050T-1FGG896.pdf
Availability of M2S050T-1FGG896
QUANTITY
M2S050T-1FGG896 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2S050T-1FGG896
Internal Part NumberEIS-M2S050T-1FGG896
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesSmartFusion®2
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
MCU Flash256KB
MCU RAM64KB
PeripheralsDDR, PCIe, SERDES
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Speed166MHz
Primary AttributesFPGA - 50K Logic Modules
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case896-FBGA
Supplier Device Package896-FBGA (31x31)
Number of I/O377
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2S050T-1FGG896
Related LinksM2S050T, M2S050T-1FGG896 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2S050T-1FGG896 Details Description
Related parts for M2S050T-1FGG896
IC LINE RCVR LVDS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 1.4 OHM datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf