NKK Switches M2T18SA5G13
M2T18SA5G13 picture photo
Mfg. Part Number
M2T18SA5G13
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2T18SA5G13.pdf
Availability of M2T18SA5G13
QUANTITY
M2T18SA5G13 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2T18SA5G13
Internal Part NumberEIS-M2T18SA5G13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM2
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2T18SA5G13
Related LinksM2T18, M2T18SA5G13 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2T18SA5G13 Details Description
Related parts for M2T18SA5G13
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 11.4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT JUMP START WI-9M 2443 LINUX datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1210 datasheet.pdf
WEB CNTR CLIP,NAT,3-12.7MM CBL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 130MA 1.8 OHM datasheet.pdf