TE Connectivity Measurement Specialties M3031-000005-100PG
M3031-000005-100PG picture photo
Mfg. Part Number
M3031-000005-100PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER .5-4.5VDC 100# PRES
Datasheet Download
M3031-000005-100PG.pdf
Availability of M3031-000005-100PG
QUANTITY
M3031-000005-100PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3031-000005-100PG
Internal Part NumberEIS-M3031-000005-100PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMSP300
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3031-000005-100PG
M3031-000005-100PG Details Description
Related parts for M3031-000005-100PG
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
IC LIU E1/T1/J1 3.3V 144-ELQFP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 253VAC AXIAL datasheet.pdf