Renesas Electronics America M37534E4GP#U1
M37534E4GP#U1 picture photo
Mfg. Part Number
M37534E4GP#U1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 32LQFP
Datasheet Download
M37534E4GP#U1.pdf
Availability of M37534E4GP#U1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M37534E4GP#U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M37534E4GP#U1
Internal Part NumberEIS-M37534E4GP#U1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series740/38000
PackagingTray
Core Processor740
Core Size8-Bit
Speed6MHz
ConnectivitySIO, UART/USART, USB
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.1 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M37534E4GP#U1
Related LinksM37534, M37534E4GP#U1 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
M37534E4GP#U1 Details Description
Related parts for M37534E4GP#U1
FIXED IND 39UH 488MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANTALUM 33UF 16V 2917 datasheet.pdf