Vishay/Sprague M39003/01-2493H
M39003/01-2493H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2493H
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2493H.pdf
Availability of M39003/01-2493H
QUANTITY
M39003/01-2493H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2493H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2493H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2493H
Related LinksM39003/, M39003/01-2493H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2493H Details Description
Related parts for M39003/01-2493H
VARISTOR 640V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
HIGH-LOW-OFF datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT RED datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 30' NM UHFM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 104MHZ 16SOIC datasheet.pdf
BCF 3.81/12/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1200V 132A DPAK datasheet.pdf