Vishay/Sprague M39003/01-2854/98
M39003/01-2854/98 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2854/98
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2854/98.pdf
Availability of M39003/01-2854/98
QUANTITY
M39003/01-2854/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2854/98
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2854/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2854/98
Related LinksM39003/0, M39003/01-2854/98 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2854/98 Details Description
Related parts for M39003/01-2854/98
RELAY OPTO SPST 120MA 6 SMD T/R datasheet.pdf
IC SW SP4T 0.1-2.5GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' REVERSED datasheet.pdf
CONN RECPT SFP+ 20POS R/A SMT datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC SOT25 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf