Vishay/Vitramon VJ1210A102KXGAT5Z
VJ1210A102KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A102KXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A102KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210A102KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210A102KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A102KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210A102KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A102KXGAT5Z
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A102KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A102KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210A102KXGAT5Z
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.05A 160 MOHM datasheet.pdf
SEATING TL RCPT 2 PR 20 COL datasheet.pdf
COPPER LUG 1/4" HOLE #1 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf