Vishay/Sprague M39003/01-2863H
M39003/01-2863H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2863H
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2863H.pdf
Availability of M39003/01-2863H
QUANTITY
M39003/01-2863H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2863H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2863H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2863H
Related LinksM39003/, M39003/01-2863H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2863H Details Description
Related parts for M39003/01-2863H
RES SMD 280 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENS 300PSI 14MM M10-1.25 6H 5V datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 47UF 20% 6.3V 1210 datasheet.pdf
HSNG RCPT 16POS 2.54MM KK CRIMP datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
5 16" SNAP MTG datasheet.pdf