Vishay/Sprague M39003/01-3014/TR
M39003/01-3014/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3014/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3014/TR.pdf
Availability of M39003/01-3014/TR
QUANTITY
M39003/01-3014/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3014/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3014/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3014/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-3014/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3014/TR Details Description
Related parts for M39003/01-3014/TR
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 72MA 9.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf