Vishay/Sprague M39003/01-3023/HSD
M39003/01-3023/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3023/HSD
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3023/HSD.pdf
Availability of M39003/01-3023/HSD
QUANTITY
M39003/01-3023/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3023/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3023/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3023/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-3023/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3023/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-3023/HSD
FIXED IND 6.8UH 566MA 624 MOHM datasheet.pdf
KWIK STRAP ORANGE 1 X 12" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.2A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.26V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
TAPE CIRCUIT PLATING 3"X 72YD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf