Vishay/Sprague M39003/01-3078
M39003/01-3078 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3078
Brief Description
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3078.pdf
Availability of M39003/01-3078
QUANTITY
M39003/01-3078 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3078
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3078
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3078
Related LinksM39003/, M39003/01-3078 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3078 Details Description
Related parts for M39003/01-3078
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
CAP CER 2.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 190MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf