Vishay/Sprague M39003/01-3162H
M39003/01-3162H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3162H
Brief Description
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3162H.pdf
Availability of M39003/01-3162H
QUANTITY
M39003/01-3162H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3162H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3162H
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3162H
Related LinksM39003/, M39003/01-3162H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3162H Details Description
Related parts for M39003/01-3162H
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.125DIA SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP-XJL HOOK 18" 1R/B datasheet.pdf
THERMOSTAT 130 DEG C NC FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.9V SSOT24-4 datasheet.pdf
OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf