Vishay/Sprague M39003/01-5273/HSD
M39003/01-5273/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5273/HSD
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5273/HSD.pdf
Availability of M39003/01-5273/HSD
QUANTITY
M39003/01-5273/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5273/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5273/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5273/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-5273/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5273/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-5273/HSD
CONVERTER DC/DC 12V 240W OUT datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERM NTC 15K OHMS 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 4.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 485MA 200 MOHM datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM SLP1308N5T datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf