Vishay/Dale RLR05C6R19FRRSL
RLR05C6R19FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6R19FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6R19FRRSL.pdf
Availability of RLR05C6R19FRRSL
QUANTITY
RLR05C6R19FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6R19FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6R19FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6R19FRRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6R19FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6R19FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C6R19FRRSL
IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 19"15A 12OUT 6' CORD datasheet.pdf
IC POE LTPOE++ QUAD PSE 38-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf