Vishay/Sprague M39003/01-6035
M39003/01-6035 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6035
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6035.pdf
Availability of M39003/01-6035
QUANTITY
M39003/01-6035 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6035
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6035
Related LinksM39003/, M39003/01-6035 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6035 Details Description
Related parts for M39003/01-6035
CONN HDR BRKWAY .100 38POS VERT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.5MM 220/240VAC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf