Vishay/Sprague M39003/01-6091/HSD
M39003/01-6091/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6091/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6091/HSD.pdf
Availability of M39003/01-6091/HSD
QUANTITY
M39003/01-6091/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6091/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6091/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6091/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-6091/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6091/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-6091/HSD
TERM SOLDER TURRET .104" .051"L datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16TSSOP datasheet.pdf
RES 787 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM P600 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 20V SMAJ datasheet.pdf
CONN DSUB HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC SOT23 datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 27MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf