Vishay/Sprague M39003/01-7021/HSD
M39003/01-7021/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7021/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7021/HSD.pdf
Availability of M39003/01-7021/HSD
QUANTITY
M39003/01-7021/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7021/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7021/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7021/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-7021/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7021/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-7021/HSD
IC MIXER 100MHZ UP CONVRT 20SSOP datasheet.pdf
IC PWM 5BIT 25KHZ 2-WIRE 8USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 61V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.5V 0.3A datasheet.pdf