Vishay/Sprague M39003/01-7037/TR
M39003/01-7037/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7037/TR
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7037/TR.pdf
Availability of M39003/01-7037/TR
QUANTITY
M39003/01-7037/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7037/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7037/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7037/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7037/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7037/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7037/TR
VARISTOR 90V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
WRISTBAND JEWEL ADJ AMETHYST 4MM datasheet.pdf
IGBT 1200V 12A TO-247 datasheet.pdf
IC COUNTER PRESET UP/DOWN 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A 6MCPH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 200W datasheet.pdf